GALINA GORDEEVA

TRIKY S OHNĚM

TRIKY S OHNĚM

Oheň je jedním z oblíbených nástrojů nočních fotografů nejenom proto, že dokáže udělat působivým každý záběr, ale i proto, že se dá vytvořit umělými způsoby, často bez nutnosti vůbec něco zapalovat. Což je výhodou, když fotíte s dětmi, doma nebo v ateliéru. Podívejme se na několik způsobů, jak na fotce vytvořit působivý ohnivý efekt.

El-wire

Neboli světelná šňůra. Objednávám je na internetu a mám v zásobě několik barev. Kombinace žluté a červené šňůry vytvoří žádaný efekt ohně. Točíme kruhovými pohyby, ale na rozdíl od efektu „kouř“ se snažíme vytahovat šňůry nahoru, aby se tvořily špičky charakteristické pro oheň. Prozkoumejte nějakou fotku se skutečným ohněm a uvidíte, že žlutá a červená v plameni nejsou rovnoměrné: střed ohně je převážně žlutý, zatímco špičky jsou více červené. Proto bude lépe, když v ruce šňůry umístíte směrem k sobě tak, aby červená byla o trochu výš. Navíc červenou zhasínám dříve, a pak dodatečně propracovávám střed žlutou. Oheň tvořený těmto způsobem se liší od přirozeného ohně texturou, a proto vypadá kouzelné. Je i více průhledný, což nevadí, když si prostě  „hrajeme“ na čaroděje. Co se týče nastavení, pro práci s el-wire volím širší clonu v rozsahu f 5.6 – 8, délka expozice zcela záleží na záměru. Detailnější zobrazení vyžaduje delší expozici.

Optické vlákno

Pro ohnivý efekt preferuji černé optické vlákno z toho důvodu, že je lehce tvarovatelné a barva čáry často záleží na úhlu štětce. Pro oheň ráda používám červený filtr, který dávám do přechodové gumy. Pokud konečky štětce směrují rovnou do objektivu, barva bude žlutě oranžová, jakmile se odkloní do úhlu 45°, barva se změní na červenou. Zkuste prudký pohyb štětce zezdola nahoru s postupným úklonem do 45°, to způsobí docela přirozený vzhled ohně. Chce to čas a trochu trpělivosti, dokud nepochopíte povahu optického vlákna a nenaučíte se s ním hýbat přesně a jistě. Ještě na doplnění: jelikož je optické vlákno pružné, pohyblivé a docela dlouhé, nechová se jako smeták: baterka nemá směrovat vodorovně, ale o pár desítek stupňů výše. Takže pokud chcete nasměrovat konečky vodorovně, odkloňte baterku na 30° – 40° k horizontu. Pozor na nastavení vyvážení bílé. Teplá nastavení, jako je „zataženo“, nebo „stín“, přidají vašemu ohni až moc červené, proto radši volím neutrální „slunce“ nebo „blesk“.

Hliníková nebo průhledná folie

Jde o zajímavý způsob, který přidá vaším snímkům opravdu pekelnou atmosféru. Dlouhý pruh hliníkové folie v pohybu nasvítíme baterkou s barevným filtrem. Měnící se uhly odrazů a tvořící se záhyby vytvoří zajímavou texturu. Místo hliníkové folie se hodí i plastová lesklá folie. Preferuji průhlednou, ale můžete pracovat s červenou nebo oranžovou, v tomto případě ani nemusíte nasazovat filtr na baterku. Nastavení clony zcela záleží na výkonu svítilny. Používám středně výkonnou baterku (900 lumen) a nastavuji clonu na f 11 – 13, abych se vyhnula přesvícení.

Živý oheň: hořící tyč nebo zapalovač

Jdeme ven a jsme plně odhodláni pracovat se skutečným ohněm. Ujistím se, že jsme zvolili dostatečně vlhké místo blízko vodní plochy, je tam povoleno rozdělávání ohně, neohrozíme okolí a máme na sobě tmavé nesyntetické oblečení s kapucí. Pokud všechno vyhovuje, zkusíme udělat velký oheň. Dá se s ním vytvořit široký pruh, portál do pekla nebo ohnivý kruh jako pozadí pro modelku. Budeme potřebovat minimálně metr dlouhou nehořící tyč, kousek nesyntetické látky a petrolej nebo lampový olej. Namotáme látku na tyč, nasajeme ho petrolejem, zapálíme a můžeme fotit. Pokud pracujete s asistentem, poproste ho, ať kontroluje fotoaparát a sleduje délku expozice. Na kruh kolem modelky stačí 3-4 sekundy. Na pruh přes celý záběr o trochu víc. Podstatný rozdíl mezi ohněm a elektrickými světly spočívá v tom, že oheň nemůžeme jen tak vypnout, a proto ho musíme kontrolovat buď zkrácením expozičního času, nebo zakrýváním objektivu v průběhu expozice. Skutečný oheň je velmi výkonný světelný zdroj. Abychom nepřesvítili záběr, zatáhneme clonu na 13  i více. Nezapomeňte na vyvážení bílé. Teplá nastavení mohou zbytečně „zažlutit“ oheň, ale samozřejmě záleží na záměru.

Živý oheň můžeme zkusit i doma u zátiší. Budeme pracovat se zapalovačem, – je malý a jednoduše se kontroluje. Jsou dva druhy zapalovačů: škrtací a bezpečný. První variantu se škrtacím kolečkem můžeme použit pro případy, kdy potřebujeme jiskry. Druhá varianta se řídí pouhým zmačknutím tlačítka a jiskru nevydává. Pohybem zapalovače vytvoříme ohnivou čáru, a pokud potřebujeme větší oheň, zkusíme zahýbat zapalovačem na jednom místě.

Jiskry: prskavky a ocelová vlna

Určitě jste viděli spousty působivých fotek s  jiskrami letícími na všechny strany v dlouhých drahách. Pravděpodobně to byla ocelová vlna. Je to materiál původně určený k broušení, ale noční fotografové ho rádi používají pro efekt jiskření. Prodává se v balících jednak v obchodech pro kutily, jednak na internetu, doporučuje se nejjemnější druh (0). Kromě toho budete potřebovat kovovou metličku z kuchyně a šňůru, na níž uvážete metličku. Trochu ocelového vlákna nacpeme do metličky (ne příliš hustě, oheň potřebuje vzduch), zapálíme a začínáme točit. Můžete točit svisle, vodorovně nebo kolem sebe metodou tvoření elips. Pro rozmanitost můžete připevnit na šňůru barevný led-pásek. Tak se vnitřní kolečko vybarví.

Samozřejmě, všechna opatření jsou stejná jako při práci s ohnivou tyčí.

Zajímavý efekt mají hořící prskavky a dortové fontány. Druhé bych doporučovala používat venku, prskavky jsou vhodné i pro zátiší. Na rozdíl od ocelové vlny, kterou je pro tvoření jisker třeba rozfoukávat, tady jiskry letí na všechny strany samy. Tak můžete vytvořit buď svítící jiskřící kloubky, nebo, když se s tím budete hýbat, krásnou jiskřivou čáru.

Stejně jako při práci s otevřeným ohněm necháváme objektiv přicloněný do f 11-13 a dáváme pozor na vyvážení bílé.

Jednotlivé jiskřivé mini výbuchy se také dají vytvořit pomocí zapalovače, jak je popsáno výše.

Přeji hodně štěstí u focení!

Pro GALINA GORDEEVA vyrobila společnost Abson Reavs | Creative Studio. Tvorba internetových stránek na míru.
Copyright © 2021 All rights reserved. Používáme soubory cookies